„Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego”

 

W piątek 17 czerwca 2016 roku uczniowie klasy VI a i VI b z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajduje się on w dolinie Prądnika i kryje w sobie niezwykłe bogactwo atrakcji geologicznych, przyrodniczych i kulturowych. Zachwyca pięknymi formami skalnymi, jaskiniami, starą zabudową oraz zabytkami architektury. Nasi uczniowie mieli okazję wejść na dziedziniec zamku w Pieskowej Skale i oglądać piękne ogrody francuskie. Podziwiali wspaniałą budowlę renesansową, która nazywana jest Małym Wawelem. Widzieli nietypową kaplicę „Na wodzie” stojącą na betonowych podporach nad potokiem, wypowiadali również życzenia obok Źródła Miłości. Szóstoklasiści zachwycali się nietypowymi ostańcami skalnymi: Maczugą Herkulesa, Igłą Deotymy, Rękawicą, Bramą Krakowską. Z ogromnym zainteresowaniem słuchali barwnych opowieści przewodnika, który wyjaśniał im pochodzenie tych nazw. Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym punktem wyprawy była Jaskinia Łokietka składająca się z trzech części: sali rycerskiej, kuchni i sypialni. Według legendy na przełomie XIII/XIV wieku po zajęciu Krakowa przez wojska króla czeskiego Wacława II schronił się w niej władca Polski Władysław Łokietek. Obecnie grota jest siedliskiem nietoperzy. Wiadomość ta wywołała „dreszczyk emocji”, szczególnie wśród dziewcząt. Uczniowie klas szóstych byli bardzo zadowoleni z wycieczki i obiecali, że wrócą tu jeszcze, aby zobaczyć inne atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego.