Wycieczka do Krynicy

 

W czwartek 29 maja uczniowie klas IV pojechali na wycieczkę do Krynicy. Najpierw wstąpili do Starego Sącza, gdzie znajduje się Zakon Sióstr Klarysek, który ufundowała w 1280 roku węgierska księżniczka Kinga. Czwartoklasiści mieli okazję wejść do gotyckiego kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej i zobaczyć unikatową ambonę w kształcie drzewa Jessego. Następnie przeszli przez słynną bramę szeklerską i udali się w stronę cudownego źródełka Św. Kingi, do którego według legendy przybywali pielgrzymi. Potem uczniowie wsiedli do autokaru i pojechali do Rytra. Tam na stromej górze, nad brzegiem Popradu wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego, który prawdopodobnie powstał na przełomie XIII/XIV wieku. Niestety do dzisiejszych czasów zachowały się tylko fragmenty okrągłej wieży, budynku mieszkalnego oraz murów. Pomimo tego warto było zobaczyć to miejsce, bo ze wzgórza roztacza się piękna panorama Kotliny Sądeckiej. Po wspólnej sesji fotograficznej uczniowie pojechali do Krynicy, która należy do „pereł polskich uzdrowisk”. Spacerowali po deptaku, weszli do Łazienek Mineralnych i degustowali tam wodę Jan i Zuber. Przeszli obok Pijalni Głównej, Starego Domu Zdrojowego i muszli koncertowej. Zobaczyli willę Romanówkę, w której mieści się muzeum Nikifora, słynnego malarza prymitywisty. Uczniowie nie mogli się doczekać głównej atrakcji wycieczki, czyli wyjazdu kolejką linową na Górę Parkową. Humory wszystkim dopisywały chociaż z powodu brzydkiej pogody nie mogli skorzystać z Rajskich Ślizgawek. Po odpoczynku, czwartoklasiści zeszli do centrum Krynicy malowniczą trasą widokową wzdłuż Stawu Łabędzi oraz Leśnego Sanktuarium Matki Bożej Krynickich Lasów. Około 16.30 zakończyła się wycieczka. Krynica jest pięknym miastem z wieloma atrakcjami i na pewno niektórzy uczniowie będą chcieli jeszcze raz odwiedzić to niezwykłe miejsce.