Wycieczka nad Morskie Oko

 

Dnia 06.06.2014 klasy IA i IB Gimnazjum uczestniczyły w wycieczce nad Morskie Oko.

W Dębnie Podhalańskim uczniowie zwiedzali gotycki drewniany kościółek z XV w. pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejrzeli m.in. cenne ruchome wyposażenie, unikatową polichromię, ołtarz główny – zabytek malarstwa tablicowego.

Z Palenicy Białczańskiej wyruszyli w pieszą, 8,5-kilometrową trasę nad Morskie Oko. Od przewodnika tatrzańskiego dowiedzieli się dużo na temat tamtejszej fauny, flory, pięter roślinności i ukształtowania terenu. Podziwiali Wodogrzmoty Mickiewicza, a po dotarciu do schroniska PTTK, panoramę polodowcowego jeziora, otoczonego górami, takimi jak: Mięguszowieckie Szczyty, Rysy, Mnich, pokrytymi jeszcze śniegiem. Potem przeszli czerwonym szlakiem wokół Morskiego Oka, którego woda wyróżnia się zieloną barwą i bardzo dużą przejrzystością. Zobaczyli z bliska charakterystyczne dla klimatu wysokogórskiego: limbę i kosodrzewinę.

Wycieczka pozwoliła uczestnikom zdobyć wiadomości na temat cennego zabytku architektury, najwyższych polskich gór, a także umożliwiła podziwianie ich piękna.