21 marca załóż skarpetki nie do pary na znak integracji z osobami z Zespołem Downa! – zachęcała pedagog szkolny pani Natalia Kalisz.

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. W ten dzień  na znak integracji z osobami chorymi na zespół Downa pedagog szkolny oraz wychowawcy klas od 1 – 3 zachęcali uczniów do założenia dwóch kolorowych skarpetek nie do pary w ramach Dnia Kolorowej Skarpetki:

Mogą być w paski, w kropki, za kolano lub też przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Pokażmy, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa!

Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niepowtarzalności, która nie zawsze jest akceptowana przez ludzi. Wybór 21 marca na obchody Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowy. Wada ta polega bowiem na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy (inna nazwa wady to trisomia 21).

W tym samym dniu klasy młodsze były w Nibylandii w Brzeznej, by pokazać integrację z osobami z zespołem Downa założyły skarpetki nie do pary.

Skip to content