„My Zagorzynioki!”
 
 
Zespół „Mali Zagorzynianie” działa od 2004 roku przy Szkole Podstawowej, wcześniej Zespole Szkolno-Gimnazjalnym, w Zagorzynie. Został założony staraniem dwóch nauczycielek wspomnianej szkoły: p. Jadwigi Wąchały – obecnej Dyrektor placówki oraz p. Danuty Słabaszewskiej, by propagować niesamowicie bogaty folklor Górali Białych, do których należą mieszkańcy trzech wiosek stanowiących społeczność szkoły w Zagorzynie, tj. Zagorzyna, Woli Kosnowej i Woli Piskulinej
Przez cały okres swej działalności zespół uświetniał i nadal uświetnia wiele imprez i uroczystości o charakterze szkolnym, gminnym, ogólnopolskim czy międzynarodowym.
Oprawę muzyczną przez długie lata zespół zawdzięczał nieocenionemu śp. Stanisławowi Dudzie z Woli Kosnowej oraz jego rodzinnej kapeli. W lutym 2018r., staraniem obecnego opiekuna zespołu – p. Joanny Klimczak, ówczesnej dyrekcji szkoły – p. Barbary Legutko oraz p. Marcina Wnęka – organisty z Łącka, przy zespole zawiązała się kapela, składająca się uczniów naszej szkoły, wówczas piątoklasistów. Kapela zadebiutowała podczas Święta Kwitnącej Jabłoni w Łącku w 2018 roku, po niecałych trzech miesiącach intensywnych prób.  
We wrześniu 2020 roku zrodził się pomysł, aby „zachować dla potomnych” choć odrobinę talentu naszych zdolnych uczniów i poczyniłam kroki w kierunku pozyskania środków finansowych oraz przygotowania materiału na płytę kapeli. Dzięki funduszom otrzymanym ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, przychylności Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Zagorzynie, Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku, który nieodpłatnie wypożyczył nam basy na czas prób i nagrań, a także innych osób pomagających dyskretnie, w sposób pośredni, udało się to marzenie zrealizować. W marcu 2021 roku kapela nagrała swoją debiutancką płytę.
Oprócz krakowiaków czy polki z tradycyjnymi przyśpiewkami znalazła się na niej, nieuwieczniona nigdzie do tej pory, wiązanka regionalna w opracowaniu śp. Stefana Franczyka – pochodzącego z Zalesia wspaniałego nauczyciela muzyki i społecznika dbającego o lokalną tradycję i kulturę, autora licznych utworów oraz opracowań pieśni o charakterze ludowym z regionu Górali Białych.  
Uroczyste odebranie płyty „My Zagorzynioki!” z rąk Starosty Nowosądeckiego, Marka Kwiatkowskiego, miało miejsce 13.09.2021r. w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu.
 
Joanna Klimczak
 
Gratulujemy!!!
 
 
Skip to content